Download PDF

Burkay Dönmez

Application Consultant - ANALITIK BILISIM

Çalışma Bilgileri

Jan 2014Aug 2015

ERP Uygulama Danışmanı

Analitik Bilişim
Jul 2012Aug 2012

Stajyer - Operasyonel Satış ve Kiralama

Otokoç Otomotiv
Jun 2012Jul 2012

Stajyer - Üretim Planlama

Alarko-Carrier

Eğitim

Sep 2015Present

Endüstri Mühendisliği, Yüksek Lisans

İstanbul Üniversitesi
Sep 2008Sep 2013

Endüstri Mühendisliği, Lisans

İstanbul Teknik Üniversitesi
Sep 2004Jun 2008

Fen Bilimleri

Aydın Fen Lisesi

Sertifikalar

May 2015Present

MBSS: Microsoft Dynamics AX 2012 Trade and Logistics

Microsoft
May 2015Present

MS: Microsoft Dynamics AX 2012 Trade and Logistics

Microsoft
May 2015Present

MCPS: Microsoft Certified Professional

Microsoft
Jun 2012Present

Kalite - Denetim - (İç Denetçilik Sertifikası) - ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001-2007 İSİG-İSO14001 Çevre Yönetim Sistemi

İ.T.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi

Kurslar

Warehouse and Transportaion Management Workshop
Microsoft
Şubat - 2015

Data Migration Framework
Microsoft
Ağustos - 2014

Diller

Türkçe - Anadil

İngilizce - Profesyonel çalışma yetkinliği

Sınav Puanları

ALES
89,33(Say)-90,96(EA)
Mayıs - 2015

YDS
61,25
Nisan - 2015

ALES
89,77(Say)-90,08(EA)
Mayıs - 2014

Yetenekler

Microsoft Dynamics AX

ERP Lojistik danışmanı olarak hakim olduğum satış ve pazarlama, satın alma, depo ve envanter yönetimi modüllerinin yanında; üretim kontrol, üretim planlama, konfigüratör ve yetkilendirme modüllerinde profesyonel çalışma bilgisine sahibim.

Takım Çalışması

Projelerde her modülün bir sorumlusu olmakla beraber, ERP sistemindeki entegre çalışma prensibinden dolayı tüm çalışmalar birbirini etkilemektedir. Ayrıca her danışman programın eksik olduğu veya lokalizasyon gerektirdiği yerlerde yazılımcılarla beraber çalışır. Dahası müşterilerden seçilen anahtar kullanıcılarla, proje bitene kadar beraber çalışılır.  Çalıştığım süre boyunca aynı anda, farklı rollere sahip profesyonellerle bir bütün olarak çalıştım.

Analiz

Bir düzineye yakın firmaya, programın yapabileceklerini göstermek için demo hazırladım. Demo hazırlamadan önce, ilgili firmadaki departmanlarla bir veya iki gün süren uzun toplantılar yapılır. Bu süreçte firmanın hem departman bazında hem de birbirleriyle ilişkili çalışmaları analiz edilir. Bu sürecin daha detaylısı, proje başlangıcında gerçekleştirilir. Projeye başlandığında her danışman kendi departmanından sorumlu olarak işe başlar, kendi sorumlu olduğu departmanı toplantı, gözlem ve firma veri araştırması ile çok daha derin analiz eder.

Excel

Üniversite'de hemen her dersin projesinde kullandığımız excel, çalışma hayatında da büyük hacimli veriler kullanmamızdan dolayı sürekli kullandığım bir program oldu. Dynamics AX eklentisiyle birlikte entegre bir biçimde kullandım. Makro düzeyi dışındaki tüm fonksiyonlarını aktif şekilde kullanıyorum.

Proje Yönetimi

Ayn anda birden fazla proje yürütülen Analitik Bilişim firmasında, Microsoft'un önerdiği çevik proje yönetimi yöntemiyle bir projenin takibini başından sonuna üstlendim. Proje bazlı olarak çalıştığım için, bir projenin yürütülüş biçimini, riskleri vb. fazlaca deneyimleme şansım oldu.

Satış - Pazarlama Süreçleri

Yurtdışı, kamu, kurumsal, proje gibi satış kanallarına sahip firmalarda tüm sorumluluğun bende olduğu satış ve pazarlama modülü danışmanlığı sırasında farklı satış ve pazarlama süreçleri hakkında deneyim kazandım.

Satınalma Süreçleri

Birinde tüm sorumluluğu almak üzere 3 farklı firmanın satınalma sürecine dahil oldum. Hem operasyonel süreç hem raporlama üzerine çalıştım.

Depo-Ambar Süreçleri

Stok kartlarının tasnifi, ambar düzeni, malzeme çekme ve sevkiyat, mal kabulü, kalite gibi süreçlerde görev aldım.

Üretim Süreçleri - Ürün Konfigüratörü

Ürün reçetesi ve rota üzerine çalıştım. Bunları kapsayan ürün konfigüratörüyle ilgili uzun bir çalışmanın içerisinde bulundum.

Projeler

ERSA - ERP Destek Bakım
Ocak 2015 - Ağustos 2015

Ankarada bulunan ERSA, Türkiye'deki en büyük hacme sahip olma amacındaki bir mobilya firmasıdır. Giriştiği ilk ERP projesi başarısız olunca Analitik Bilişim ile çalışmaya karar verdiler. Buradaki birincil rolüm, Ankara ve İstanbul'da bulunan ve 5 farklı satış kanalından oluşan satış birimlerinin isteklerini karşılamaktı. Yurt dışı, kurumsal, kamu, intema ve proje olarak ayrılan satış birimleriyle çalıştım. Talep, teklif, sipariş döngüsünün fiili sürece uygun çalışır hale getirdim. Bu aşamada veri aktarımı ve düzenlenmesi, form tasarımları, kullanıcı eğitimleri gibi çalışmalarda bulundum. Büyük oranda iyileşme sağladıktan sonra bu iş haricinde Ankara'daki fabrikada ürün konfigüratörünü kurma üzerine çalışmaya başladım. Karmaşık ve çok parçalı ürün reçeteleri, süreleri çok değişkenlik gösteren rotalar nedeniyle üretim maliyetlendirmede sıkıntı yaşanıyordu. Fabrika müdürü ve üretim danışmanımız ile süren uzun çalışma sonucu ürün konfigüratörünü hayata geçirdik. Son olarak tüm kullanıcıların program yetkilendirilmesi üzerine çalıştım.

İZAYDAŞ - Vizyon Projesi (ERP)
Mart 2014 - Ağustos 2015

İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme firması İzmit belediyesine bağlıdır ve Türkiye'de tek olma özelliğine sahiptir. Depo ve ambar yönetimi ağırlıklı olarak başladığım görevimde 3 farklı ambarın düzen ve tasnifini sağlayarak işe başladım. Uzun bir stok kartı düzenleme çalışması yaptım. Stok kartları, müşteriler, satıcılar, siparişler vb. büyük verilerin sisteme atılması sorumluluğunu üstlendim. Laboratuvardaki kimyasal maddelerin sistem üzerinden özel bir süreçle takip edileceği sistemi kurdum. Satınalma ve faturalama süreçlerine destek verdim. Son olarak sistem yetkilendirmesini yaptım.

CPSPressform - Roket Dönüşüm Projesi
Eylül 2013 - Mayıs 2015

CPSPressform Mercedes, BMW, Rolls-Royce gibi şirketlerle çalışan bir otomotiv yan sanayi firmasıdır. İşe yeni girmem sebebiyle bu projeye canlı geçişinin olduğu gün dahil oldum. Satın alma danışmanına bağlı junior olarak çalışmaya başladım. Yaptığım küçük işler dışında 4 ay işi tanıma ve öğrenme olarak geçti. Bu sürecin sonrasında firmadaki satın alma departmanı sorumluluğunu devraldım. Tedarikçi değerlendirme sürecini kurdum. Satınalmada kullanılacak raporların analiz ve tasarımını yaparak hayata geçirdim. Müşterilerden gelen siparişlerin toplandığı bir arayüzü, pazarlama ve üretim planlama departmanlarıyla birlikte çalışarak oluşturdum. Daha sonra planlama ve pazarlama departmanlarına ilgili rapor tasarımları yaptım.

Pazarlama Çalışmaları ve Demo Gösterimleri

Projelerdeki görevlerimi yürütürken, çıkan müşteri fırsatlarını değerlendirmek üzere teknik olarak destek verdiğim firmalar oldu. Demo sunumu gerçekleştirmek için öncelikle ilgili firmaların farklı departmanlarıyla iki üç gün toplantı yapılır ve böylelikle analizi alınır. Yaklaşık bir haftalık sürede demo hazırlanır ve ardından sunumu yapılarak müşteri karar verme aşamasına getirilir. Benim de içinde bulunduğum çalışmalarda İstanbul'da Galatasaray Sportif AŞ, İstanbul Ulaşım AŞ, Gürmed Tıbbi Teknolojik Sis. San. Tic. AŞ, Bursa'da Nuri Körüstan Metal Sanayi ve Ticaret, Gaziantep'te Sağlamcılar AŞ gibi firmalara demo sunumu yaptık. Bunlardan Galatasaray, Gürmed ve Sağlamcılar projeleri onaylanmıştır.

Referanslar

Analitik Bilişim
Bülent Çolakoğlu - Şirket Ortağı, Satış ve Pazarlama Sorumlusu (05558702804 - [email protected])
Yavuz Selim Akbaş - Şirket Ortağı, Proje Çözüm Mimarı (05327818393 - [email protected])

ERSA
Turgay Savacı - Proje Yöneticisi (05442462323 - [email protected])
Hüseyin Türksoy - Fabrika Müdürü (05333009134 - [email protected])

İZAYDAŞ
Erol Eryiğit - Proje Yöneticisi (05443438352 - [email protected])
Bahadır Katıca - Proje Yöneticisi (05330387898 - bahadır.katı[email protected])

CPSPressform
Cemil Öztürk - Satınalma Müdürü (05439026671 - [email protected])
Serkan Alan - Planlama ve Lojistik Müdürü (05068985577 - [email protected])