Download PDF

Summary

Retail Professional with 10 years of experience preparing, analizing and presenting various numerical data and findings, and managing, interviewing people for performance evaluation, maintaining connections inside and outside of the country inline with job requirements, cooperating diverse dinamics within the company, and creating dynamic relationships between units.

Focused on those areas:
Sales&Marketing, E-Commerce.


CORE COMPETENCES:

E-COMMERCE MANAGEMENT:
Business Marketing and the Technology skills used for generating online sales together with web design software knowledge.( XHTML, CSS, PHP, ASP etc.)
Familiar with each of those functions: programmer, a marketer, and a web developer.
Interfacing with those departments to create and promote the e-Commerce side of the business.
Understanding customer relationship management (CRM).

PRODUCT MANAGEMENT | MARKETING MANAGEMENT:
Acted as a leader-who has passion for the product, customer empathy, field intelligence beyond the box, work ethic, integrity, confidence, communication skills and liberal knowledge- within the firms during the process of product strategy, planning, pricing and marketing.
Experience in working closely with both internal and global colleagues, and travel domestically and internationally for implementation partners to optimize business processes.

SALES MANAGEMENT:
Played a vital role in management of store opening activities including recruitment .Managing all in-store activities inline with the commercial calendar. Experience to work with various big teams.
Personnel management experience for more than 15 people.

Work experience

Jan 2013Present

Danışman- Mağaza ve Bayiler Koordinasyonu & E-Ticaret ve Web Tasarımı Alanında 2 Yeni Girişim/ Start-Up Business

Fuga Mobilya, Webevinde.com, Kitapfilosu.com

Fuga Mobilya satış, pazarlama ve web tasarım ve sosyal medya çalışmalarının yeniden tanımlanması ve bu doğrultuda mağaza tadilatlarının gerçekleştirilmesi ile marka yüzünün yeniden yapılandırılması aşamalarında danışman olarak görev aldım.

"Webevinde.com" yeni girişim ile faaliyete geçen Web Tasarım ve BT hizmetleri şirketinde marka, satış, pazarlama, web tasarımı konularında danışman olarak halen görev alıyorum.

"Kitapfilosu.com" yeni girişim ile faaliyete geçmiş bir online kitap satış sitesidir. Faaliyet alanlarının projede genişlemesi ve proje ek yatırımlarına ihtiyaç duyması sebebi ile yeniden hazırlanmaktadır. Marka yaratımı ve satış ve pazarlama, sosyal medya konularında danışman olarak görev aldım.

Jun 2012Aug 2013

Product Executive

Yataş Grup

Enza Home Markası, Ürün Yönetimi

Aug 2007May 2012

Product Executive

IKEA Turkey

Sales&Range Departmanı, Ürün Yönetimi

Education

Sep 2001Sep 2002

Intensive English for Internationals

University of Memphis

Intensive English Language Programme

Sep 1997Jul 2001

BA, Economics

Uludağ Üniversitesi

İktisat

Certifications

Jun 2014Jul 2014

SEO-Search Engine Optimisation

İSMEK

SEO ile Organik Sıralamada Başarılı Web Siteleri

Mar 2014May 2014

Web Tasarım

Weeb Academy

Temel HTML VE CSS dili programlaması

Jan 2014Feb 2014

Dijital Pazarlama

E-TicaretSEM

Dijital Pazarlamanın İç ve Dış Dinamikleri

Skills

Excellent Understanding of Digital Platform Concepts and Their Execution

Dijital Platformların tüm öğelerini anlama ve etkin biçimde kullanma becerisi. Bunlar arasında Sosyal Medya, Google Analytics, Adwords, Micro Blog Siteleri vb. yer almaktadır.

Excellent Computer, Internet and MS Office Knowledge

Hızlı ve etkin Bilgisayar ve İnternet kullanımı becerisi. Excel, Word, PP gibi MS Office uygulamalarını hızlı ve etkin biçimde kullanabilme becerisi.

Excellent Problem Solving Skills

Kısa sürede yaşanan problemi anlama, ve çözüm önerisi sunabilme becerisi.

Team Player

Çalıştığım ekipleri yönetme, iş delegasyonu yapabilme ve gerekli bilgileri doğru zamanlarda ilgili katılımcılara iletme becerisi ile etkin bir  takım oyuncusu olma becerisi.

Quick Learner

Kısa sürede anlama ve anlatma becerisi.

Excellent Oral and Written English and Turkish Language Skills

Hem Türkçe hem de İngilizce dillerini etkin biçimde konuşma ve yazma becerisi. Türkçe dilinde kişisel becerilerimden biri de yazı yazma( hikaye anlatma ve şiir) ve blog tutma becerisidir.

Excellent Analizing and Presenting Skills

Sayısız bütçe ve karlılık analizleri hazırlama ve bütüncül bir bakış açısı ile çalıştığım konu üzerinde detaylı analizleri toplama, yorumlama ve sunma becerileri.

Public Speaking

Sadece iş değil, özel yaşamda da katıldığım çeşitli gruplarda sunum yapma ve bildiklerini slaytlar eşliğinde kalabalık gruplara aktarma becerisi.

Stress Management

Yoğun stres altında kanıtlanmış başarılar. Proje bazında Deadline'larla çalışma. Uluslararası Web Konferans katlımlarını yönetme ve uluslararası toplantı temsiliyetleri.


Portfolio

Text Section

Evli, 22.03.1980 doğumlu.